Zayıflamak İstiyorum

Zayıflamak İstiyorum
  • 1 Star
    Loading...

Zayıflamak İstiyorum

Bilindiği üzere herkes zayıflamak , güzel ve fit bir vücuda sahip olmanın hayalini kurar. Eminim ki televizyonlar da gördüğümüz mankenlerin yerinde olmayı herkes ister. Zayıf görünmek ve güzel bir vücuda sahip olmak kolay değildir. Bunun için çok çaba sarf etmek gerekir. Tabii çok yiyen ama kilo almayan insanlar bu kategorinin dışındadır. Sürekli aynı vücut şeklinde kalmak veya kilo vermek için planlı ve sürekli devam eden davranışlar ister.

Zayıflamak Psikolojik Midir?

Zayıf kalmak her ne kadar yediklerimize dikkat etmek, spor yapmak, düzenli olarak kontrole gitmek olsa bile insanın kafasında biten bir olaydır. Öncelikle hiçbir egzersize ve diyete başlamadan önce kendimize ben bunu başarabilirim, bunu yapabileceğime inanıyorum, her şeyin üstesinden gelirim, irademe sahip çıkabilirim demek gerekir. Bilinçaltımız her şeye inanacağı için böyle cümleler ile kendimizi motive ederek zayıflama programına bir adım önde başlayabiliriz. İlk adım atıldıktan sonra yani kendimizi bu olaya psikolojik olarak hazırladıktan sonra emin olalım ki her şey artık daha kolay olacaktır.


Zayıflamak İsteyenler İçin Öneriler

Zayıf kalmak sadece güzel bir görünüme sahip olmak değil, sağlıklı ve zinde bir vücut yapısına da sahip olmak demektir. Birçok sağlık sorununun altında yatan bir neden ise fazla kilo, obezite gibi sorunlardır. Hem sağlık açısından hem de güzel bir görünüm açısından bakacak olursak zayıflamak insan vücudu için yararlı bir durumdur. Tabii zayıflamak kolay olmadığı gibi bir program ve plan dahilinde gitmesi gerekir. Psikolojik olarak kendimizi bu duruma hazırladıktan sonra, kendimize bir hedef koymamız şarttır. Her alanda olduğu gibi burada da bir hedefimiz olmalıdır. Haftada 2 kilo veya haftada 1 kilo gibi abartılmayacak düzeyde bir hedef belirlenmelidir. Bu hedef doğrultusunda gidilirse amaca ulaşmak daha da kolaylaşacaktır. Zayıflarken vücudumuza zarar vermemek açısından da ya  bir diyetisyen yardımı ile ya da doğru yerlerden araştırarak zayıflama işine başlanır. Vücudumuzun bir gün içerisinde alması gereken vitamin, mineral ve liflerin belli değerleri ve ölçüleri vardır. Öncelikle bunları öğrenip kalori değeri düşük olan yiyeceklerle bu ihtiyacını tamamlamalıdır. Fazla kalorili yiyeceklerin hem hazmı zor hem de vücuda zararı çok olduğundan bunlardan kaçınmak en doğrusudur. Sağlıklı beslenme bu alanda devreye girer. Tabi bunları yapmak yeterli olmadığından dolayı günlük olarak çeşitli zayıflama egzersizleri de yapmak zayıflama olayını hızlandırır ve sağlıklı bir şekilde devam ettirir.

 

Fazla Kilo ve Sağlık Sorunları

Çok zayıf olmak nasıl birinsan vücudu için sorun ise çok fazla kilolu da olmak yine hem ağlık açısından hem de güzel bir görünüm açısında sorun olmuştur. Fazla kilo sağlık sorunları da devamında getiren bir durumdur. Fazla kilolu insanların kalp hastalıklarına buna kalp krizi de dahil, solunum sistemi hastalıklarına, kanser türlerinden bazılarına, çeşitli eklem ağrılarına ve en önemlisi de psikolojik olarak bireyin zarar görmesine depresyon veya çeşitli psikolojik hastalılara sebebiyet verir.

 

OKUYUCU YORUMLARI